РОЗРОБКА УРОКІВ ПРОФЕСІЙНОГО СПРЯМУВАННЯ
ВИБІР
МАЙБУТЬНЬОЇ ПРОФЕСІЇ
РАДІОМЕХАНІК
З РЕМОНТУ ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ ТЕЛЕРАДІОАПАРАТУРИ
Розробив
вчитель
англійської
мови
Здрачук А. С.
МЕТА
ЗАНЯТТЯ
Освітня: ознайомити з новими
лексичними одиницями, вчити
учнів вживати лексичний матеріал
по темі,
прищеплювати
навички самостійного читання, робити
повідомлення,
виконувати вправи по темі.
Розвиваюча: розвиток в учнів умінь переносу знань у нові
ситуації, розвиток слухової та зорової пам’яті,
уваги,
готовності до участі в іншомовному
спілкуванні, розвиток навичок монологічного
мовлення .
Практична : практикувати учнів у
читанні , монологічному
мовленні,
усному спілкуванні по темі, практикувати
у
фіксації та передачі інформації з максимальним
вживанням
лексичного матеріалу по темі,
практикувати самостійне
опрацювання матеріалу
та робити
висновки.
Виховна : виховання в учнів
культури спілкування, доведення до
їх свідомості
важливості знань у виборі майбутнього
життєвого шляху
та здобуття профосвіти, позитивного
ставлення до
вивчення іноземної мови.
Хід заняття
1. Організаційний момент.
Рапорт чергового, повідомлення про день тижня, погоду та відсутніх учнів.
2. Постановка навчальних
завдань, оголошення теми, мети та завдань заняття.
3. Фонетична зарядка.
Словникова робота. Учні ознайомлюються з новим лексичним матеріалом по темі,
утворюють речення:
4. Робота
з підручниками.
Учні читають текст“Choosing a Profession” та виконують після
текстові завдання.
1) Знайдіть у тексті відповідні англійські речення і
прочитайте їх:
a) Ті, хто бажають одержати спеціалізовану середню освіту
можуть піти навчатися у технікуми, педучилища та медучилища.
b) Для вступу в ці училища
вони повинні здати два екзамени.
c) Вони будуть навчатися в
цих училищах приблизно два роки.
d) У профтехучилищах вони
здобудуть професії токарів, слюсарів, будівельників, продавців, кравців і
здобудуть повну середню освіту.
e) Студенти усіх
спеціалізованих середніх шкіл отримують стипендію.
2) Визначте вірні (+) та невірні (-) твердження до тексту:
a) Those boys and
girls who want to get a specialized secondary education can go to the
institutes. (-)
b) The pupils must pass three exams to enter the
specialized secondary schools. (-)
c) The students can get the professions of turners and
builders at the technical schools. (-)
d) The students of all kinds of specialized
secondary schools receive scholarship. (+)
e) The students will study at specialized secondary schools for about four years. (+)
5.
Самостійна робота. Учні виконують роботу з картками.
6.
Вибір майбутньої професії пов'язаний не лише з навчанням,
але й з працевлаштуванням. Учням доведеться заповнювати різні анкети під час
влаштування на роботу. Ось один із варіантів анкети, яку пропонується заповнити
учням на англійській мові.
7.
Підведення підсумків заняття, оцінювання роботи учнів.
8.
Домашнє завдання:
I – рівень: словникова робота;
II– рівень: Ex.4, p 5 – read and translates the text;
III– рівень: Виконати завдання на картках
IV – рівень: *Написати твір “My future
profession”
(об’єм 10 – 20 речень).
9.
Рефлексія.
VOCABULARY
actor — актер
actress — актриса
agronomist — агроном
architect ['a.kitekt] — архитектор
artist (painter) — художник
auto mechanic ['o:tou mi'kaanik] — автомеханик
ballerina — балерина
biologist — биолог
book-keeper (accountant) — бухгалтер, счетовод
builder (constructor) — строитель
bus-driver — водитель автобуса
ballet-master — балетмейстер
barber — парикмахер (мужской)
bricklayer — каменщик
bank-teller — кассир (в банке)
carpenter — плотник
chemist — химик
correspondent — корреспондент
cashier — кассир
combine-operator — комбайнер
computer-operator — оператор компьютера
clerk-typist ['kla:k'tapst] — секретарь-машинистка
clerk — конторский служащий
cook — повар
dancer — танцовщик
driver — водитель
draftsman — чертежник
designer — дизайнер
dentist — зубной врач, стоматолог
doctor — врач
docker — докер
editor — редактор
engineer [,end3i'nia] — инженер
electrician [ilek'tnjan] — электрик
employee — служащий
economist — экономист
fashion model — манекенщица
fanner — фермер
fisherman — рыбак
fireman (fire fighter) — пожарник
founder — литейщик
fitter (locksmith) — слесарь
gardener — садовник
gynaecologist — гинеколог
hairdresser — парикмахер (женский)
interpreter — переводчик
journalist — журналист
librarian [lai'breanan] — библиотекарь
lab technician ['laeb tek'nijan] — лаборант
locomotive engineer (engine driver) — машинист
legal expert — юрист
lawyer — адвокат
milkmaid — доярка
mechanic — механик
milling-machine operator — фрезеровщик
musician — музыкант
maid — горничная
miner — шахтер
nurse — медсестра
neuropathist — невропатолог
obstetrician — акушер
oculist (eye doctor) — окулист
oil worker — нефтяник
pharmaceutist [,fa:ma'sju:tist] — фармацевт
postman — почтальон
police officer (policeman) — полицейский
plumber — водопроводчик;
паяльщик
physicist ['fizisist] — физик
pilot — летчик
pig tender — свинарь
receptionist [n'sepjantst] — регистратор
salesman (woman, person),
seller, shop assistant, store-keeper — продавец
secretary ['sekratri] — секретарь
singer — певец seamstress — швея
scientist — ученый
shepherd — пастух
stenographer — стенографист
sculptor — скульптор
steel-worker — сталевар
surgeon — хирург
security guard [si'kjuanti
'ga:d] — служащий охраны
stock clerk — кладовщик
tailor — портной
telephone operator — телефонист
teacher — учитель
taxi driver — водитель такси
truck driver — водитель
грузовой машины
tractor driver — тракторист
technologist — технолог
technician — техник
typist — машинистка
translator — переводчик
turner — токарь
therapeutist — терапевт
veterinary(vet) — ветеринар
waiter — официант
welder — сварщик
weaver — ткач
worker — рабочий
writer — писатель.
at to work smth. — работать
над чем-либо
to be at work on (upon) smth. —
быть занятым чем-либо
at work — за работой
in work — имеющий
работу
to set to work — приняться за дело, делать
работу.
PUPIL’S
CARD
1. Скласти діалог, використовуючи
таблицю, в парах
What should
(would)
I
He
My friend
My brother
My sister
|
Should
Would
|
You
She
He
your brother
your sister
your friend
Like to bea
|
Like to bea?
doctor, fitter of the repair the
cars, technician, fitter – electrician of repair the electroequipation,
bechnician, regulater of the radiodevice and the apparatures, teacher,
tinsmith – electrowelder of the
repair car – bodys, official employ ee, the pupils of the computer operating,
accountant
|
2. Translate into English.
1). Я купую нові запчастини до
трансворматора кожного року.
2) Він ремонтує
електричний лічильник кожного тижня.
3) Вони зробили
ізоляцію вчора.
4) Минулого місяця він
купив запасні деталі.
5) Ми купимо та
встановимо заземлення наступного тижня.
6)Завтра вони продадуть зайвий кабель.
3. Write all possible questions to the
sentences.
1) My future profession is an electrician.
2) I
had to prepare to this lesson and I went to the market.
3) I enjoyed my visit to the market.
4. Прочитайте та перекладіть текст.
A SOUND WAVE
RIDES ON A CARRIERWAVE
First of all we want to tell
you that the sound wave is called audio frequency wave (from audio meaning to
hear). We must remember that the radio waves that come from radio stations are
very rapid in their vibrations. They alternate between positive and negative
charges from 1 000 000 to
10 000 000 times per second and that is too fast
for-the loud speaker of our radio sets. Our radio loudspeaker could never
receive waves that vibrate as fast as that. The radio waves that come into our
sets are produced in the radio stations by alternating current like the spark
between your finger and the metal door knob.
An alternating current is a
current that changes from positive to negative hundreds, of thousand of times
per second. First it has a positive charge, and then it has a negative charge,
and it keeps on alternating from positive to negative so rapidly that you
cannot notice the changes. You have just the same thing in the cinema: you see
the film but you cannot separate one picture from another, while watching the
film. This alternative current is sent up a tall metallic shaft and out in
space. Before this current is sent out, it is made very strong with the help of
vacuum tubes. As soon as the alternative current enters the shaft it is turned
into radio waves.
The
alternating current that is sent up the tall shaft and out into space, usually
carries the sound wave which, at this point, is in the form of much slower
electrical vibration that we send through the telephone wires. Because it
carries this waves it is called a carrier wave.
Sometimes it carries nothing
at all, but most of the time a sound wave is riding on it.
By the time hundreds of
different carrier waves, reach you radio, they are quite weak and cannot be
used.
They cannot be sent into -
the electromagnet of the loudspeaker because they will produce no effect, i.e.
they will create no sound " in your loud - speaker. These radio waves can
produce sound in the loudspeaker only after we have solved three problems.
First, we must separate them
and take only wave frequency second, we have to strengthen greatly these weak
waves. And third we must separate the sound wave from the carrier wave. Only
after that we can get the same sounds in our loudspeaker as those sent into the
microphone at the studio.
VOCABULARY
NOTES:
A sound wave rides on a carrier wave — Звукова хвиля їде верхи на несучій хвилі
frequency wave — хвиля звукової частоти
alternative current — змінний струм
keeps on alternating — продовжує змінюватися
this alternating current is sent up – цей змінний струм йде по антені
a tall metallic shaft and out into space —
ввepx i виходить в простір
is turned into radio waves — він перетворився в радіохвилі
at this point — в цьому випадку
we have to strengthen — ми повинні підсилити
ears
are not able to hear — вуха не можуть чути
5. Прочитайте та перекладіть текст.
MAGIC WAVES IN YOUR ROOM
In the room where
you live there are hundreds of strange, invisible magic waves. They come into
your house through the walls, ceilings and floors and they are there now. They
are upstairs and downstairs. They are all over the world, surrounding
everything and everyone. Yet no one can ever see or hear them or feel them. But
we know they are present. All we have to do to prove it is to turn on our radio
and television sets. Then we pick them right out of the air and transform them
into music and voice that we can hear, and moving pictures that we can see.
These
magic waves come from everywhere. Turn the knob of your radio just a little,
and you may hear the latest news. Turn a little more and you can hear a
concert. Turn the knob of your television set and with the help of these same
waves you will see a film or a play.
All you
need to do is to take the set into your room and to turn some little knobs.
When
you turn the knobs of your television, set you release sound and light waves
and you can both see and hear programmes. When you turn the knob of your radio,
you release sound waves and you hear a programme.
How are
these waves brought to your radio or television? There is energy working around
us all the time. There is the energy in light, heat and sound and it travels in
wave. A wave is a single vibration of energy in motion.
Light
and heat and radio waves are different from sound waves because they do not
need anything that we can see or feel through which to travel. Light and heat
and radio waves are called electromagnetic waves. And because they are electric
they are surrounded by the magnetic fields that electricity always makes around
itself.
All
electric current creates a magnetic force, an area around, that has the same
kind of power that a real magnet has. This magnetic area is called a magnetic
field.
VOCABULARY NOTES:
magic waves — чарівні хвилі
knob n. — ручка
energy n. — енергія
sound and light waves — звукові та світлові хвилі
electric current — електричний струм
electromagnetic waves — електромагнітні хвилі
... is
called — ...називається
All we
have to do to prove it — Bсе, що треба, для того щоб довести це
They
are upstairs and downstairs — Вони знаходяться наверху та унизу
Answer
the questions
1.
How do the magic waves come into your
house?
2.
How can we prove the presence of magic
waves in your room?
3.
Why are light and heat waves different
from sound waves?
4.
What does electric current create?
5.
How is the magnetic area called?
6. Guess the meaning of the words and team
the correct pronunciation.
to function [fFnkUn] studio ['stju:diou] journal [’d
ò3ə:nl] channel [tòænl]
Station ['steiòn] documentary [,dokju:’ment əri]
television [teli'vi3n] comedy ['komidi]
to start [sta:t] programme ['prougræm]
regular ['regjulə] telegraph ['teligraf]
commentary ['koməntəri]
A. Read the words
and word combinations and their translation.
B. Cover the right side of the page and translate the words and
word combinations into Ukrainian.
C. Cover the
left side of the page and translate the words into English.
engineering [,end3i'niəriŋ] інженерне мистецтво, техніка
application [,pli'keiòn] застосування
connect [kə'nekt] з’єднувати, пов’язувати
connection [kə'nekòn] зв’язок, сполучення
function ['f ŋkòn] діяти, функціонувати
broadcast ['bro:dka:st] радіопередача,
передавати по радіо
receiver [ri'si:və] радіоприймач
transmit [trænz'mit] передавати
sound [saund] звук
wave [weiv] хвиля
diverse [dai'və:s] різний, різноманітний
weather
forecast ['weðə(r) 'fo:ka:st] прогноз погоди
neighbouring ['neibəriŋ] сусідський, суміжний
crime series ['kraim
'siəriz] кримінальний серіал
cartoon [ka:'tu:n] мультфільми
quiz [kwiz] вікторина, телевікторина
quiz programme KBK, paдіовікторина
variety show [və'raiəti 'òou] естрадна вистава, вар’єте
6. Pre-reading task.
Here are some questions. Beneath each question
are four answers marked A B C D. Try to find the proper answer before you read
the text.
1. When
did the first radio telegraph connection in Ukraine begin to function?
A. in
1924. B. in 1902. C. in 1930. D. in 1941.
2. When
were the first regular broadcasts in Ukraine made?
A. in 1936. B. in 1924. C. in 1928. D. in 1946.
A. in 1936. B. in 1924. C. in 1928. D. in 1946.
3. When did the engineers of Kyiv begin to work
on transmitting pictures with sound by radio waves?
A. in
late 30s B. after
World War II. C. during
World War II. D. in
1927.
4.When did regular
telecasts in Ukraine
begin?
A. in 1956. B. in late 40s C. in 1951. D. in 1945.
A. in 1956. B. in late 40s C. in 1951. D. in 1945.
5.What is the main
task of Television?
A. to
educate us. B. to
entertain us. C. to
show us the world. D. to give us pleasure.
6. How many homes in Ukraine have TV sets?
A.
approximately 100%. B. 75%. C.
50%. D. approximately 90%.
7.How many hours a
week do three Ukrainian national channels broadcast programmes?
A. about 200 hours. B. about 130 hours. C. about 320 hours. D. about 180 hours.
A. about 200 hours. B. about 130 hours. C. about 320 hours. D. about 180 hours.
8.How many hours a
day, on average, do people watch TV in Ukraine ?
A. 3-4
hours. B. 1-2 hours. C. 6-8
hours. D. 5-6 hours.
7. Read
the text quickly. Check your answers to the questions above.
Radio and television occupy one of the leading places among the greatest
achievements of engineering in the 20th century. They find greater and greater
application in many areas of life.
The first use of radio in Ukraine was mentioned in
Pochtovo-Telegraphnyi (Post and telegraph)
Journal in 1902. This was the time when radio telegraph connection began to
function between Kherson and the town of Hola Prystan ' (English:
Bare Pier).
The first regular broadcasts in Ukraine were made in Kharkiv in
1924, when the first radio stations were built. In 1927, radio broadcasts were
conducted in Dnipropetrovs'k, Donets'k, Odesa and other large cities. In
1940, there were thousands of radio receivers in all parts of Ukraine .
In late 1930s scientists in Kyiv and Kharkiv began to work on problems
connected with the process of transmitting pictures with sound by radio waves.
The first experimental television centre started functioning in Kyiv in 1941.
And the regular telecasts were begun by the Kyiv Broadcasting Studio in
November, 1951.
At present, almost all homes in Ukraine have radio sets, and approximately
90 per cent of homes have TV sets. Radio and television programmes start early
in the morning and continue till
midnight. Three Ukrainian national channels broadcast about 320 hours of
programmes a week. Some people also receive satellite or cable TV. On average
people in Ukraine
watch TV programmes between three or four hours a day. But sometimes they
spend even more time watching TV.
The world around us is very diverse and rich. There are all kinds of
things-politics, art, science, protection of health, economy, nature, finance.
So the main task of television is to try to show us this world. Besides, radio
and television offer amusement, pleasure and do lots of other things. Is
there something special to television that it offers us? Clearly there is,
otherwise it wouldn't be so popular among small children, teenagers, senior
citizens. They enjoy watching all programmes, but their favourite programmes
are variety shows, comedy programmes, quiz programmes, crime series, animated
cartoons.
Television, with a minimum of efforts turns our living-room into a
playhouse, auditorium, a dancing-hall or a stadium.
Already some people say that with their television and radio sets at
home, they no longer need theatre or cinema and do not care whether they live
or die.
What do you think of it?
Unfortunately, unlike the USA and some other countries we do
not have special channels for weather forecasts, sports events, crime
series, popular-science films, discussions, general education. In the centre of
New York , in Manhattan , you can watch TV programmes on
thirty-six channels. For example, on Channel 27, you will hear only news and
commentaries. There is a weather channel, too. On this channel you can hear the
weather forecasts, you can learn about the weather in your town, in
neighbouring towns and states, in other countries. Some channels are devoted to
sports events, and there are a lot of channels showing only animated cartoons,
science-popular films or crime series. Yet people wouldn't be against a dozen
more channels. They believe that sooner or later TV will become world-wide and
they will be able to watch regular programmes from other countries.
Do you think it may be true?
VOCABULARY EXERCISES TO THE TEXT
A) Choose in the
right-hand column the correct definition for each world in the left-hand column.
broadcast join, put
together, unite;
mention speak or write
about something briefly;
connect send out
programmes by radio or television;
application act of putting
a theory, discovery, etc. to practical use;
connection very near to,
almost, about;
transmit competition,
especially on TV or radio in which people;
receiver try to
answer questions to test their knowledge;
sound send
out signals, programmes by radio waves along a telegraph wire;
wave thing that can be heard;
neighbouring situated
or living next to or near somebody(something);
diverse film
made by photographing a series of amusing drawings
approximate motion
by which heat, light, sound, electricity, radio etc. is spread;
series apparatus
for receiving broadcast signals;
cartoon of
different kind, varied;
quiz operate,
act;
function connecting or being connected,
place or point where two things are connected (joined);
a
number of programmes, films linked by characters theme, etc.
B) Find the words that doesn't
belong to the group
mention, inform, speak
of, retell;
function, fulfil, operate, act;
connection, contact, tie, function;
broadcast, telecast, transmit, send;
receiver, radio, recorder, tuner;
about, on the average, approximately, almost;
cartoon, documentary, parody, caricature;
quiz, answer, examination, test;
diverse, different, varied, changeable;
neighbouring, common, near, next.
C) Think of words that fit definitions
below and write them
(all the required words are in the
text).
speak of, tell, write about
something briefly -
m…
send out programmers by radio or TV - b…
operate, act - f…
test, examination, contest - q…
thing that can be heard - s…
motion by which heat, light, sound
is spread -
w…
apparatus for receiving broadcast
signals -
r…
very near to, about - a…
parody, caricature - c…
send out signals, music, etc - t…
situated or living near somebody
(something) -
n…
different, varied - d…
join, put together - c…
practical use - a…
programmers, films linked by
characters, theme, etc -
s…
HOME TASK
III – LEVEL
Прочитайте та перекладіть текст.
THE TRANSISTOR AND THE COMPUTER
THE COMPUTER'S MINIATURIZATION
The first
wide applications of semiconductor electronics were in telephone industry and
then in transistor radios
Computers began to use transistors in 1955. In that year IBM company marketed a computer
in which 1250 valves had been replaced by 2220 transistors, reducing the power
consumption of the computer by ninety - five per cent.
The
invention almost at the same time of the stored program digital computer
provided a large potential market for the transistor. The reason is that
digital systems require very large numbers of transistor circuits.
The synergy
between a new component and a new application generated an explosive growth of
both transistor and computer. The historical fact is that early efforts to
miniaturize electronic computers were not motivated by computer engineers.
Various satellite and missile programs called for complex electronic systems to
be installed in equipment in which size, weight and power requirements were
severely constrained. So the effort to miniaturize was promoted by space and
military agencies.
VOCABULARY NOTES:
IBM - International Business Machine – фірма у США
Valve n. — лампа (електронна)
market v. — продавати
the stored program digital computer – цифровий комп’ютер з пам’яттю, що зберігається
provide v — забезпечувати
digital systems — цифрові
системи
satellite
and missile programs — супутникові та ракетні програми
install v - встановлювати
constrain v
— oбмежувати
space and
military agencies — космічні та військові установи
synergy n.
— узгодження, відповідність
Answer
the questions
1.
Where were the first applications of semiconductor electronics?
2.
When did computers began to use transistors?
3.
What did IBM market in 1955?
4.
What did digital systems require?
5. When were the stored
program digital computers invented?
РОЗРОБКА
ЗАНЯТТЯ ПО ТЕМІ
ВИБІР
МАЙБУТЬНЬОЇ ПРОФЕСІЇ
СТОЛЯР,ВЕРСТАТНИК ДЕРЕВООБРОБНИХ ВЕРСТАТІ
Розробив
вчитель
англійської
мови
Здрачук А. С.
МЕТА
ЗАНЯТТЯ
Освітня: ознайомити з новими
лексичними одиницями, вчити
учнів вживати
лексичний матеріал по темі,
прищеплювати
навички самостійного читання, робити
повідомлення,
виконувати вправи по темі.
Розвиваюча: розвиток в учнів умінь переносу знань у нові
ситуації, розвиток слухової
та зорової пам’яті,
уваги,
готовності до участі в іншомовному
спілкуванні, розвиток навичок монологічного
мовлення
.
Практична : практикувати учнів у
читанні , монологічному
мовленні,
усному спілкуванні по темі, практикувати
у
фіксації та передачі інформації з максимальним
вживанням лексичного матеріалу по
темі,
практикувати самостійне
опрацювання матеріалу
та робити
висновки.
Виховна : виховання в учнів
культури спілкування, доведення до
їх свідомості важливості знань у
виборі майбутнього
життєвого шляху
та здобуття профосвіти, позитивного
ставлення до
вивчення іноземної мови.
Хід заняття
1. Організаційний момент. Рапорт
чергового, повідомлення про день тижня, погоду та відсутніх учнів.
2. Постановка навчальних
завдань, оголошення теми, мети та завдань заняття.
3. Фонетична зарядка.
Словникова робота. Учні ознайомлюються з новим лексичним матеріалом по темі,
утворюють речення:
Joiner – столяр
Carpenter – тесляр (тесля)
Timber – деревина
Machine-tool – верстак
Tape-measure – рулетка
Hammer – молоток
Nail – цвях
Wood – ліс (дерево)
Board – дошка
Level – рівень
Work-shop – майстерня
Shaving – стружка
To plane – стругати
To contrive – майструвати
Skilled craftsman – майстер
Window frame – віконна рама
Saw – пилка
Plane – рубанок
Grinding machine – шліф машина
Drill – свердло
Paneling – деревообробна обшивка
4. Робота з підручниками.
Учні читають текст“Choosing a Profession” та виконують після
текстові завдання.
1) Знайдіть у тексті відповідні англійські речення і
прочитайте їх:
a) Ті, хто бажають одержати спеціалізовану середню освіту
можуть піти навчатися у технікуми, педучилища та медучилища.
b) Для вступу в ці училища
вони повинні здати два екзамени.
c) Вони будуть навчатися в
цих училищах приблизно два роки.
d) У профтехучилищах вони
здобудуть професії токарів, слюсарів, будівельників, продавців, кравців і
здобудуть повну середню освіту.
e) Студенти усіх
спеціалізованих середніх шкіл отримують стипендію.
2) Визначте вірні (+) та невірні (-) твердження до тексту:
a) Those boys and
girls who want to get a specialized secondary education can go to the
institutes. (-)
b) The pupils must pass three exams to enter the
specialized secondary schools. (-)
c) The students can get the professions of turners and
builders at the technical schools. (-)
d) The students of all kinds of specialized
secondary schools receive scholarship. (+)
e) The students will study at specialized secondary schools for about four years. (+)
5.
Самостійна робота. Учні виконують роботу з картками.
6.
Вибір майбутньої професії пов'язаний не лише з навчанням,
але й з працевлаштуванням. Учням доведеться заповнювати різні анкети під час
влаштування на роботу. Ось один із варіантів анкети, яку пропонується заповнити
учням на англійській мові.
7.
Підведення підсумків заняття, оцінювання роботи учнів.
8.
Домашнє завдання:
I – рівень: словникова робота;
II– рівень: Ex.4, p 5 – read and translates the text;
III– рівень: Виконати завдання на картках
IV – рівень: *Написати твір “My future
profession”
(об’єм 10 – 20 речень).
9.
Рефлексія.
VOCABULARY
Timber – деревина
Machine-tool – верстак
Tape-measure – рулетка
Hammer – молоток
Nail – цвях
Wood – ліс (дерево)
Board – дошка
Level – рівень
Joiner – столяр
Carpenter – тесляр (тесля)
Timber – деревина
Machine-tool – верстак
Tape-measure – рулетка
Hammer – молоток
Nail – цвях
Wood – ліс (дерево)
Board – дошка
Level – рівень
Work-shop – майстерня
Shaving – стружка
To plane – стругати
To contrive – майструвати
Skilled craftsman – майстер
Window frame – віконна рама
Saw – пилка
Plane – рубанок
Grinding machine – шліф машина
Drill
– свердло
Paneling
– деревообробна обшивка
PUPIL’S
CARD
1. Translate into English.
1). Я купую нові дошки кожного року.
2) Він ремонтує
стільці кожного тижня.
3) Вони вирізьблювали
ручки вчора.
4) Минулого місяця він
купив рулетку.
5) Ми будемо настилати
підлогу наступного тижня.
6)Завтра вони продадуть вікна та двері.
2. Write all possible questions to the
sentences.
1) My future profession is a carpenter.
2) I
had to prepare to this lesson and I went to the market.
3) I enjoyed my visit to the market.
3. Виберіть
слова , які відносяться до вашої професії.
Joiner, Мeter, Timber, Carpenter, Block,
Tape-measure, Hammer, Machine-tool, Shoulder Sand, Nail, Wood,
Board, Skilled craftsman, Drill
Paneling , Shaving, Saw, To plane, To contrive, Concrete-mixer, Plane,
Work-shop, Grinding machine, , Bricklayer, Brick, Window frame, To built, Stone, Foundation, Cement,Pail, Solution
4. Перекласти текст.
Metal
cutting machines
Nearly in every
machine shop you may find many machines for working metals; they are generally
called “Machine tools” and are extensively used in many branches of
engineering. A drill can perform many kinds of operations; it is used in boring
, turning and drilling, although it is intended primarily for boring; and the
other operations are secondary
Завдання до тексту
І Перекласти речення на англійську мову
1. Дрелька може виконувати
багато видів операцій.
2. Вони називаються машинні
інструменти.
3. Машинні інструменти використовуються у багатьох гілках
споруд.
5. Перекласти текст.
I’m
proud to be a worker.
You ask how I chose
my trade? After nine years of schooling I decided to go to a lyceum, so as to
get both a trade and a secondary education.
Now I know that it
isn’t easy to become a modern-day skilled worker. We get our secondary
education at the lyceum. But often it is not enough for us and our graduates go
to work for some time in industry and study at specialized evening secondary
schools. I shall also continue my studies at a
specialized industrial institute. I would like to become joiner at the
lyceum I went to, but all that is in the
future.
Today, more and
more boys and girls go to lyceums. Besides this the state not only teaches and
trains them in a trade, it also gives them free food, hostel and grant.
Завдання до тексту
I. Перекласти речення на англійську
мову.
1.
Ми отримуємо
середню освіту у ліцеї.
2.
У наші дні
кваліфікованим робітником стати нелегко.
3.
Мені б хотілось
бути столяром.
II.
Перепишіть речення вставляючи слова(skilled, lyceum, state, trade).
1. Young people can
secondary education at a … .
2. Many … workers are
graduates from lyceum
3. One can learn a new
interesting … at a lyceum.
4. Every must work for
the good of our… .
ІІІ Перекласти речення на українську
мову.
1. We will open a new
workshop in our lyceum next month.
2. What do you think
about this new machine-tools? I think it’s probably succeeding.
3. I didn’t see you in
the workshop last week.
4. I worked at home
for a few days.
5.
I demanded
windows frames.
6. We are going to
open a new workshop in our lyceum.
6. Read the dialogue and make up own.
Artur and Denys
met in the shopping centre.
-
Did
you have any trouble finding the shopping centre?
-
Not at
all. Several people helped me with the directions, and it wasn’t so hard. Say,
Artur, I need to buy a plane(рубанок).
Is there a department of instruments
around here?
-
Oh
sure, there’re several. How about that one over here?
Boys in the
department of instruments.
-
May I
help you?
-
Do you
have a plane?
-
Yes,
I’m sure we do. Here you are.
-
I’ll.
Take it.
-
Yes,
please pay the cashier. Right over there.
-
Yes,
of course.
HOME
TASK
III –
LEVEL
Прочитайте та перекладіть текст.
My shopping.
When I want to buy something
I go to a shop or market. There are many kinds of shops in my town. It has a
food supermarkets, two department stores, clothing stores, grocery, a bakery
and butchery.
Shopping has common elements
wherever it takes place. A buyer looks for a seller who is offering something
the buyer wants or needs at a price the buyer can afford to pay. Sellers often
advertise their wares in newspapers, on the radio or TV, on posters etc.
Sellers use a variety of tactics to induce buyers to purchase from them at a
price which leaves some profit.
I like to do my shopping at
large department stores and supermarkets. There is a great assortment of
various goods in one building and this is very convenient. Department stores
are composed of many departments: shoes, ready-made clothes, fabrics, sports
goods, toys, glasses, electric appliances, cosmetics, jewelry etc. You can buy
or try on everything you like. But sometimes I go to the market. Many people go
to the market nowadays.
I study at Professional
Lyceum. My future profession is a carpenter. Some days ago I had a Practice
lesson. I had to prepare to this lesson and I went to the market. I wanted to
buy varnish and nails. I got to the counter. Then I said that I wanted to buy
varnish and nails. A seller showed me these things and I decided to buy their.
I paid the money and seller gave me purchases. He thanked and added he was always glad to see me here.
I enjoyed my visit to the market.
Sometimes I can not buy
necessary wood and order it in a On-line Market. There is a very good service.
It really help me to save my time and get goods of high quality. I have just to
look through catalogues of any Internet shop, choose the things I want to buy,
order them and wait until they get them to my home.
I like shopping because it is
a part of our daily life. (344з.)
Varnish – лак
Nails – гвіздки
Wood - деревина
1. Mark the true (T)
and false (F) sentences.
1) When I want to buy
something I go to a shop or market.
2) There are many
kinds of meals in my town.
3) Shopping has common
elements wherever it takes place.
4) I like to do my
shopping at baker’s and supermarkets.
5) Many people go to
the market nowadays.
6) I wanted to buy
varnish and nails.
2.
Choose the
correct variant.
1) There are many
kinds of in my town.
a) shops
b) post-offices
c) cinemas
2) Sellers often advertise
their wares in , on the radio or TV, on posters
etc.
a) magazines
b) books
c) newspapers
3) You can or try on everything you like.
a) buy
b) read
c) speak
4) But sometimes I go to the .
a) shop
b) market
c) school
5) My future profession is a .
a) teacher
b) carpenter
c) pilot
6)
I got to the .
a) counter
b) desk
c) table
7) I paid the money and seller
gave me .
a) purchases
b) tools
c) candies
8) There is a very service.
a) bad
b) good
c) cheap
9) I have just to look through
catalogues of any shop.
a) Post
b) Ordinary
c) Internet
10) I like because it is a part of our daily
life.
a) reading
b) speaking
c) shopping
РОЗРОБКА
ЗАНЯТТЯ ПО ТЕМІ
ВИБІР
МАЙБУТЬНЬОЇ ПРОФЕСІЇ
ШТУКАТУР, ЛИЦЮВАЛЬНИК-ПЛИТОЧНИК
Розробив
вчитель
англійської мови
Здрачук
А. С.
МЕТА
ЗАНЯТТЯ
Освітня: ознайомити з новими
лексичними одиницями, вчити
учнів вживати
лексичний матеріал по темі,
прищеплювати навички
самостійного читання, робити
повідомлення,
виконувати вправи по темі.
Розвиваюча: розвиток в учнів умінь переносу знань у нові
ситуації, розвиток слухової та зорової пам’яті,
уваги,
готовності до участі в іншомовному
спілкуванні, розвиток навичок монологічного
мовлення .
Практична : практикувати учнів у
читанні , монологічному
мовленні,
усному спілкуванні по темі, практикувати
у
фіксації та передачі інформації з максимальним
вживанням
лексичного матеріалу по темі,
практикувати самостійне
опрацювання матеріалу
та робити
висновки.
Виховна : виховання в учнів
культури спілкування, доведення до
їх свідомості
важливості знань у виборі майбутнього
життєвого шляху
та здобуття профосвіти, позитивного
ставлення до
вивчення іноземної мови.
Хід заняття
1. Організаційний момент.
Рапорт чергового, повідомлення про день тижня, погоду та відсутніх учнів.
2. Постановка навчальних
завдань, оголошення теми, мети та завдань заняття.
3. Фонетична зарядка.
Словникова робота. Учні ознайомлюються з новим лексичним матеріалом по темі,
утворюють речення:
Bricklayer – муляр
Brick – цегла
Cement – цемент
Shoulder –лопатка
Sand – пісок
Block – блок
To built – мурувати
Stone – камінь
Foundation – фундамент
Pail – відро
Solution – розчин
Concrete-mixer – бетономішалка
Meter – метр
4. Робота з підручниками.
Учні читають текст“Choosing a Profession” та виконують після
текстові завдання.
1) Знайдіть у тексті відповідні англійські речення і
прочитайте їх:
a) Ті, хто бажають одержати спеціалізовану середню освіту
можуть піти навчатися у технікуми, педучилища та медучилища.
b) Для вступу в ці училища
вони повинні здати два екзамени.
c) Вони будуть навчатися в
цих училищах приблизно два роки.
d) У профтехучилищах вони
здобудуть професії токарів, слюсарів, будівельників, продавців, кравців і
здобудуть повну середню освіту.
e) Студенти усіх
спеціалізованих середніх шкіл отримують стипендію.
2) Визначте вірні (+) та невірні (-) твердження до тексту:
a) Those boys and
girls who want to get a specialized secondary education can go to the
institutes. (-)
b) The pupils must pass three exams to enter the
specialized secondary schools. (-)
c) The students can get the professions of turners and
builders at the technical schools. (-)
d) The students of all kinds of specialized
secondary schools receive scholarship. (+)
e) The students will study at specialized secondary schools for about four years. (+)
5.
Самостійна робота. Учні виконують роботу з картками.
6.
Вибір майбутньої професії пов'язаний не лише з навчанням,
але й з працевлаштуванням. Учням доведеться заповнювати різні анкети під час
влаштування на роботу. Ось один із варіантів анкети, яку пропонується заповнити
учням на англійській мові.
7.
Підведення підсумків заняття, оцінювання роботи учнів.
8.
Домашнє завдання:
I – рівень: словникова робота;
II– рівень: Ex.4, p 5 – read and translates the text;
III– рівень: Виконати завдання на картках
IV – рівень: *Написати твір “My future
profession”
(об’єм 10 – 20 речень).
9.
Рефлексія.
VOCABULARY
Bricklayer – муляр
Brick – цегла
Cement – цемент
Shoulder –лопатка
Sand – пісок
Block – блок
To
built – мурувати
Stone – камінь
Foundation – фундамент
Pail – відро
Solution – розчин
Concrete-mixer – бетономішалка
Meter – метр
PUPIL’S CARD
1. З
поданими словами скласти 5 речень.
a) Cement – цемент
Brick – цегла
Stone – камінь
To built – мурувати
Level – рівень
b) Tape-measure – рулетка
Drill – свердло
Bricklayer – муляр
Sand – пісок
Solution – розчин
с) Hammer – молоток
Foundation – фундамент
Builder – будівельник
Concrete-mixer – бетономішалка
Pail – відро
2. Розділіть подані слова у 2 колонки: злічувальні та
незлічувальні іменники.
Foundation, solution, pail, meter, cement, sand.
3. Виберіть
слова , які відносяться до вашої професії.
Joiner, Work-shop, Timber, Carpenter, Block, Machine-tool, Tape-measure, Hammer, Nail, Wood, Cement, Board, Drill Paneling , Shaving, To plane, To contrive, Skilled craftsman, Saw, Plane, Grinding machine, , Bricklayer, Brick, Window frame, Shoulder Sand, To built, Stone, Foundation, Pail, Solution, Concrete-mixer, Мeter.
HOME
TASK
Перекласти
речення на англійську мову.
-
Мій батько є
одним із кращих мулярів у нашому місці.
-
У своїй роботі
муляри використовують такі речі: цемент, пісок, цеглу, рівень.
-
На сьогоднішній
день у нашій країні будується багато нових будинків.
-
Будівництво нашої
країни потребує тисячі висококваліфікованих спеціалістів.
Прочитайте речення та виберіть з них
правильні.
a. Bricklayer doesn’t
build new houses (building)
b. Bricklayer in his
work such things as:
cement, block, solution.
c. First of all
workers to build foundation.
Немає коментарів:
Дописати коментар